Ulga prorodzinna w 2014 roku

ulga-na-dziecko3Osoby posiadające dzieci niewątpliwie cieszą się na myśl skorzystania z przysługującej im ulgi na dzieci. Nie każdy jednak spełnia określone kryteria przez co nie może w sposób maksymalny skorzystać ze wszystkich profitów jakie oferuje ulga prorodzinna – tyczy się to zwłaszcza odgórnych limitów związanych z dochodem na rodzinę.

Z pewnością większość z nas zdążyła się już zorientować, że w 2013 roku weszły w życie nowe zasady rozliczana ulgi na dzieci. Z pewnością są one bardziej korzystne dla osób, które posiadają trójkę lub więcej dzieci. Co jednak przyniesie rok 2014? Okazuje się, że sposób rozliczania ulgi prorodzinnej także ulegnie zmianie, jednak w tym przypadku na niekorzyść rodzin mających tylko jedno dziecko. Komu jednak będzie przysługiwać ulga na dziecko w 2014 roku? Do skorzystania z ulgi prorodzinnej będą uprawnieni nie tylko naturalni rodzice, ale także podatnicy, który pełnią funkcję rodziny zastępczej. Z ulgi będą mogły skorzystać także osoby, które są prawnymi opiekunami dzieci – powinno się jednak posiadać dokumenty, które uprawniają nas do skorzystania z ulgi na dzieci.

ulga-na-dziecko4Rodzice biologicznym potrzebny będzie jedynie skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – opiekunowie prawni potrzebują orzeczenia sądu. Warto zaznaczyć, że z ulgi prorodzinnej będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, czyli osoby posiadające swoją działalność gospodarczą – oparte na 19 procentowym podatku liniowym. Warto przypomnieć, że skorzystać z ulgi mogą nie tylko rodziny, które posiadają dzieci niepełnoletnie, ale także i pełnoletnie. Jeżeli nasze dziecko jest pełnoletnie, jednak nie ma więcej niż 25 lat oraz dalej się uczy, to jak najbardziej możemy skorzystać z ulgi prorodzinnej w 2014 roku.

Uczące się pełnoletnie dziecko – student – może jednak pozbawić ulgi swoich rodziców, gdy zarobi w ciągu roku więcej, niż 3089 zł brutto – tyczy się to zarówno synów, jak i córek. Warto jednak zauważyć, że dziecko korzystające z renty, nie ma wpływu na przyznanie ulgi na dziecko. Z ulgi prorodzinnej nie będą mogli skorzystać opiekunowie, gdy mimo spełnienia wszystkich warunków dziecko wstąpi w związek małżeński.

Przyjrzyjmy się teraz sytuacji podatkowej osób, które będą chciały skorzystać z ulgi na jedno, dwoje, trójkę lub więcej dzieci. Zacznijmy od opiekunów posiadających jedno dziecko. Oboje rodziców może skorzystać z przysługującej im ulgi na dziecko, jednak ich wspólny zarobek (rocznie) nie może przekroczyć 112 tysięcy złotych brutto lub 56 tysięcy brutto na jedną osobę. W przypadku jednego dziecka będzie im przysługiwać ulga, która maksymalnie może wynieść 1112,04 zł w stosunku rocznym (miesięcznie 92,67 zł). Osoby zarabiające średnią krajową mają możliwość skorzystania z ulgi w pełnej całości.

// Reklama - Portal internetowy o lipolizie iniekcyjnej //

Opiekunowie posiadający dwóję dzieci, będą mogli rozliczyć się na taką samą sumę jak przy jednym dziecku, jednak wynik ten mnożymy przez dwa – dwójka dzieci. W tym przypadku, opiekunowie będą mogli skorzystać maksymalnej ulgi wynoszącej 2224,08 zł – warto jednak pamiętać, że przyznana ulga będzie zależeć od dochodów obojga rodziców. Co jednak w przypadku osób posiadających trójkę lub więcej dzieci? Sposób rozliczenia i możliwość skorzystania z ulgi na dzieci w 2014 roku będzie inna niż dotychczas. Korzystne zmiany będą więc dotyczyć rodzin wielodzietnych – posiadających więcej niż trójkę dzieci.

ulga-na-dziecko5

Na czym jednak polegać ma istota zmian w 2014 roku? Przede wszystkim odliczenia za trzecie dziecko będą o 50 procent wyższe, niż odliczenia za pierwsze i drugie dziecko z osobna. Jaką daje to korzyść? W przypadku trzeciego dziecka będzie można skorzystać z ulgi dającej kwotę 139 zł miesięcznie, co w stosunku rocznym daje 1668,06 zł. Osoby posiadające więcej niż trójkę dzieci – np. czwórkę – są w jeszcze bardziej komfortowej sytuacji, gdyż za czwarte i kolejne dziecko podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi dającej mu 185,34 zł miesięcznie i 2224,08 zł rocznie.

Oznacza to więc tym samym, że odliczenia będą o 100 procent wyższe, niż za pierwsze czy drugie dziecko z osobna. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że rodzin wielodzietnych nie obowiązuje prób dochodowy, który mógłby im odebrać prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>